Terenska radionica pod nazivom „Tradicionalna obrada tla i zatravljivanje maslinika“ održala se u Kalima u nedjelju, 3. prosinca u obiteljskom masliniku Pellegrina Kurtina, na predjelu intrade „Pod Križice - Kanali“.
Doc. dr. sc. Šime Marcelić vodio je tematsku problematiku i uključivao sudionike u raspravu o temi, a knjižničarka Jelena Rušev moderirala je događanje.
U programu je sudjelovala učiteljica Ines Kolega koja je u okruženju maslina i klesanih suhozida-mocira čitala dijalektalnu poeziju kaljskog pjesnika Zorana Perina - Džoa.
Tradicionalnu obradu tla, kopanje maslina na kupi, u masliniku su motikama demonstrirali mladići Pellegrin Kurtin i Nino Longin iz Kali.
Starija mještanka, Neda Longin iz Kali pokazala je kako se nekad pijukom - capunom obrađivao krševit teren, po kualjski krasničua od glagola krasničati, što znači - iz kamenog krša stvarati plodan teren.
Mile Stipanov iz Preka okupljenima je prenio svoja iskustva tradicionalne obrade maslinika na stari način.
Nakon zanimljive radionice koja je održana u prohladno nedjeljno popodne, okupljeni su se okrijepili grah varivom po domaći. Da bi iskustvo prošlih vremena i rada u intruadi bilo potpuno, društvo im je čitavo vrijeme pravio domaći tovar, zvan Joso, o kojem brine vlasnik maslinika.
Organizatori 8. Maslinarskog četvrtka su Sveučilište u Zadru - Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu i Turistička zajednica Općine Kali.
Nakon berbe maslina, na otocima bi tradicionalno započelo okopavanje maslina, na dijalektu zvano „kopanje maslina na kupi“. Takav način obrade tla u masliniku zapravo je bio jedini način kojim su maslinari mogli održavati tlo i kontrolirati korov. Uz ispašu magaraca, koza ili ovaca koje su otočani imali, cijeli je otok imao potpunu drugačiju vizuru. Dolaskom plina u bocama na otok smanjila se potreba za sječom šume za ogrjev i kuhanje, a također se smanjio i broj stoke te je otok polagano poprimio današnju vegetaciju.
Slijedom te duge tradicije uzgoja masline u našem kraju cilj je ovog 8. Maslinarskog četvrtka osvijestiti način obrade tla koji je gotovo izumro i prenijeti ta saznanja na mlađe naraštaje kako bi upoznali svoje korijene, poručuju organizatori iz Zadarskog sveučilišta.
U svjetlu novih spoznaja o pokrovnim usjevima na radionici su se istaknule prednosti i mane obrade tla i zatravljivanja maslinika.